Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Щорічно 1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом (World AIDS Day). Цей День був проголошений у 1988 році Всесвітньою організацією охорони здоров’я з метою зупинити глобальне поширення епідемії ВІЛ/СНІДу.

За даними ЮНЭЙДС (UNAIDS) в 2016 році 15 мільйонів ВІЛ-інфікованих людей отримують високо кваліфіковану медичну допомогу; кількість летальних випадків у зв’язку з цим захворюванням, в порівнянні з показниками 2000 року, скоротилося на 35%, а в порівнянні з 2004 роком – на 42%.

За 10 місяців 2016 року в Україні за даними Українського центру контролю за соціально небезпечними захворюваннями МОЗ України було зареєстровано 13 381 нових випадків ВІЛ-інфекції (з них 2 349 дітей до 14 років). Всього з 1987 року в Україні офіційно зареєстровано 293 739 нових випадків ВІЛ-інфекції, за цей час від СНІДу померло 40 816 чоловік. Найбільша кількість ВІЛ-інфікованих зареєстрована в Дніпропетровській, Донецькій, Київській, Миколаївській та Одеській областях, а також в м. Києві.

Всього станом на 01.10.2016 року на диспансерному обліку в м. Харкові перебуває 1508 ВІЛ-інфікованих громадян України та 12 іноземців, в т.ч. 1296 дітей, з яких у 28 діагноз ВІЛ-інфекції підтверджений. За 10 місяців 2016 року уперше зареєстровано 218 ВІЛ-інфікованих, в 2015 році – 215. Діагноз СНІД за минулий період поставлений 103 ВІЛ-інфікованим, (у 2015 році – 59), померло від СНІДу 22 людини (у 2015 році – 12 чоловік).

Основний шлях зараження – статевий (55,8% інфікованих), в структурі якого гомосексуальні контакти стали причиною 9% випадків зараження ВІЛ-інфекцією. Парентерально, при введенні наркотиків інфікувалися 28,5%. Серед ВІЛ-інфікованих чоловіки складають 58,3% (127 чоловік), жінки – 41,7% (91 людина).

ВІЛ-інфекція – це повільно прогресуюче вірусне захворювання, що характеризується ураженням клітин імунної системи людини, а саме лімфоцитів CD4. На ранніх стадіях інфекція протікає безсимптомно. Проте при прогресуванні захворювання ВІЛ-інфекція приводить до ураження все більшої кількості імунних клітин, їх кількість поступово знижується, досягаючи зрештою критичного числа. Наслідком є активізація так званої умовно-патогенної флори організму й підвищення ймовірністі інфекційних захворювань, уражень нервової системи, онкопатології. Це початок розвитку синдрому набутого імунодефіциту людини (СНІДу). Може пройти 10-15 років, перш ніж у ВІЛ-інфікованого спостерігатиметься клініка СНІДу.

Джерело ВІЛ-інфекції – інфікована людина, що знаходиться у будь-якій стадії хвороби, у тому числі і в періоді інкубації. Основні шляхи передачі ВІЛ-інфекції:

1. Статевий (з біологічною рідиною – сперма, вагінальний і цервикальний секрет зараженого партнера). Нині це найпоширеніший у всьому світі шлях передачі ВІЛ-інфекції.

2. Парентеральний (переливання ВІЛ-інфікованої крові, введення препаратів нестерильними шприцами або при повторному їх використанні; пересадка тканин і органів від інфікованого донора).

3. Вертикальний (від матері до дитини внутрішньоутробно, під час пологів, через материнське грудне молоко).

Особлива роль в поширенні ВІЛ-інфекції належить групам підвищеного ризику зараження: гомосексуалісти, бісексуали, повії, ін’єкційні наркомани, хворі на венеричні захворювання.

ВІЛ не передається побутовим шляхом, робочу діяльність, повітряно-краплинним шляхом.

Для лікування ВІЛ-інфекції існують препарати (антиретровірусна терапія), які уповільнюють процес ураження клітин імунної системи і здатні істотно продовжити життя.

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує основні підходи до профілактики ВІЛ, які включають наступне:

1. Використання презервативів.

2. Тестування на ВІЛ та захворювання, що передаються статевим шляхом. Усім особам, що підпадають під дію будь-яких чинників ризику, рекомендується тестування на ВІЛ та інші захворювання, що передаються статевим шляхом з тим, щоб вони могли дізнатися про свій інфекційний статус і своєчасно звернутися до фахівців.

3. Використання антиретровірусної терапії неінфікованими сексуальними партнерами (у парах, в яких один партнер інфікований, а інший – ні).

4. Використання стерильних голок і шприців для споживачів ін’єкційних наркотиків.

5. Переривання передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитині можна здійснити за умови, якщо і мати і дитина отримують антиретровірусну терапію на стадіях, коли може статися інфікування.

Кваліфікована медична допомога, а також консультації з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу в нашому регіоні надається КЗОЗ «Харківський обласний центр профілактики і боротьби зі СНІДом», за адресою: м. Харків, вул. Боротьби, 6 (контактний телефон 392-09-08).

До його складу входять амбулаторно-поліклінічне відділення, денний стаціонар, відділ лабораторної діагностики, 2 кабінети анонімного обстеження, один з яких розташований на базі КЗОЗ «Харківська міська студентська лікарня», розташованого за адресою: вул. Дарвіна, 8/10.

http://medical.city.kharkov.ua

Теги:

Роздрукувати Роздрукувати
Запись на прием
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
http://8pol.city.kharkov.ua/?feed=rss2
222