Skip to main content
пр. Перемоги, 53 м. Харків, 61174 +38(057) 725-11-40, +38(057) 725-11-41

РАННЄ ВИЯВЛЕННЯ РАКУ ГРУДЕЙ ЗНАЧНО ПІДВИЩУЄ ШАНСИ НА УСПІШНЕ ЛІКУВАННЯ

  Щорічно 20 жовтня відзначається Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози.  Цей День покликаний привернути увагу громадськості до проблем профілактики, раннього виявлення, діагностики, своєчасного та якісного лікування, а також реабілітації пацієнтів.

 Рак молочної залози – злоякісна пухлина залозистої тканини молочної залози.  У світі це найбільш часта форма раку серед жінок з показниками захворюваності 99,4 на 100 000 жінок у віці від 13 до 90 років.  Це також друге за частотою після раку легенів онкологічне захворювання.  Рак молочної залози іноді зустрічається і у чоловіків, але випадки цього виду раку у чоловіків становлять менше 1% від загальної кількості хворих даним захворюванням.

 У м. Харкові за даними статистики за 9 місяців 2019 р. вперше виявлено 658 випадків захворювання на рак молочної залози (в 2018 р.- 665 випадків), з яких 111 випадків – в запущеній стадії (в 2018 р. – 81).  Крім того, за вищевказаний період часу зареєстровано 325 випадків смерті внаслідок даного онкологічного захворювання (в 2018 р. – 369).

Фактори ризику розвитку раку молочної залози: пізні перші пологи (у віці понад 30 років) або відсутність в анамнезі вагітностей і пологів;  раннє менархе (до 12 років); пізня менопауза (після 55 років); штучне переривання вагітності; обтяжений сімейний анамнез (онкозахворювання у кровних родичів); вживання екзогенних гормонів – при безперервному вживанні екзогенних гормонів з метою контрацепції або лікування – понад 10 років; фіброзно-кістозна мастопатія;  травми грудей;  ожиріння; цукровий діабет; гіпертонічна хвороба;  зловживання алкоголем; куріння (особливо, якщо воно розпочато в юному віці);

Виділяють наступні стадії раку молочної залози:

  Нульова стадія – неінвазивний рак молочної залози.  Це означає, що за межами пухлини ракових клітин немає. Перша стадія – інвазивний рак молочної залози, при якому ракові клітини з’являються в сусідніх з пухлиною тканинах.  На цій стадії пухлина може досягати двох сантиметрів в діаметрі, але при пальпації виявити її ще важко.  Друга стадія настає, коли пухлина розростається до п’яти сантиметрів в діаметрі, а ракові клітини проникли в лімфатичні вузли, що оточують молочну залозу. Третя стадія раку грудей розділяється на дві підкатегорії: IIIA і IIIB.  IIIA – інвазивний рак з пухлиною більше п’яти сантиметрів в діаметрі і значною кількістю паталогічних клітин в лімфатичних вузлах.  Стадія IIIB визначається пухлиною в молочній залозі будь-якого розміру, яка розрослася на шкіру грудей, внутрішні лімфатичні вузли і грудну стінку. Четверта стадія – це пухлина, яка розрослася за межі молочної залози, пахвовій западини, а також на лімфатичні вузли, розташовані біля основи шиї, легенів або печінки.

  Нульова, перша і друга стадії вважаються ранніми, на цих етапах шанси на успішне лікування досить великі.  Якщо ж рак був виявлений на третій або четвертій стадії, відсоток виживання значно падає.

 Рак молочної залози – це захворювання, яке на ранніх стадіях може себе не проявляти. Але є ознаки, які повинні насторожувати:

  • щільне безболісне утворення в молочній залозі;
  • зміна форми молочної залози;
  • зморщування або втягнення шкіри грудей;
  • відчуття дискомфорту або болю в однієї з молочних залоз;
  • ущільнення або припухлість на соску, а також його втягнення;
  • кров’янисті виділення з сосків;
  • збільшення лімфатичних вузлів під пахвою з одного боку.

Хоча б один з цих симптомів — достатній привід для негайного звернення до лікаря!

Чим раніше виявлена пухлина, тим успішніше буде лікування! Щоб «зловити» пухлину на ранньому етапі розвитку, необхідно регулярно проходити обстеження і робити мамографію. Всі жінки від 40 до 49 років повинні проходити мамографію раз в 1-2 роки, а жінкам після 50 років настійно рекомендують обстежитися щорічно. Молодим жінкам, які не досягли 40 років, слід раз в 1-2 роки робити УЗД-діагностику і відвідувати мамолога, навіть якщо немає ніяких скарг. Особливо це стосується тих, хто потрапляє до групи ризику.

Всім жінкам  рекомендується щомісяця проводити самостійне обстеження молочної залози на 7-14 день менструального циклу, яке проводиться наступним чином: встати перед дзеркалом спочатку з опущеними руками і добре оглянути груди, а далі оглянути груди з закладеними за голову руками. Слід звернути увагу на зміну форми або розміру, на почервоніння і припухлості ділянок шкіри молочної залози, втягування або випуклість ділянок шкіри, на втягування сосків і наявність виділень з них. Далі потрібно лежачи промацати груди круговими або вертикальними рухами і звернути увагу на ущільнення в товщі залози, наявність пухлиноподібних утворень і хворобливі відчуття. А також при піднятій і опущеній руці потрібно перевірити пахову область на наявність збільшених і запалених лімфатичних вузлів.

У разі виникнення одного з тривожних симптомів потрібно негайно звернутися до лікаря для професійного обстеження!

Профілактика раку молочної залози полягає в усуненні факторів, що сприяють його розвитку, а також в оптимальній диспансеризації жінок з гіперпластичними процесами і своєчасному адекватному їх лікуванні, включаючи оперативні методи.

Рекомендації, які допоможуть знизити ризик розвитку раку молочної залози:

 1.Тримайте свою вагу під контролем.  Надмірна вага пов’язана з підвищеною вірогідністю розвитку раку, в тому числі і раку молочної залози, особливо після настання менопаузи.

 2.Будьте фізично активними. Приділіть вправам 30 хвилин в день і ризик раку молочної залози знизиться.

 3.Дотримуйтесь здорового харчування.  Не переїдайте,  обмежте  вживання висококалорійних продуктів і тваринних жирів.  Пріоритет рибних страв перед м’ясними.  У добовому  раціоні повинно  бути не менше  400-500 гр. свіжих овочів,  фруктів і зелені.

 4.Відмовтеся або обмежте вживання алкоголю.

 5.Годуйте  дітей грудьми.  Грудне вигодовування знижує ризик розвитку раку молочної залози.  Не варто забувати, що грудне вигодовування добре позначається на розвитку і здоров’ї дитини.

 6.Своєчасне виявлення і лікування доброякісних або передпухлинних захворювань молочних залоз (деякі форми мастопатії, предменструальная мастодинія, виділення із сосків поза годування грудьми).

 Своєчасна діагностика раку грудей має першорядне значення і значно підвищує шанси на успішне лікування!

Будьте уважні до себе! Бережіть своє здоров’я! Бережіть життя!

 У м.Харкові консультацію лікаря – мамолога можна отримати в міському кабінеті патології молочної залози, розташованому на базі КНП «Міська багатопрофільна лікарня № 17» ХМР за адресою: пр. Московський, 195, кабінет № 16, тел.  725-24-61.  Консультативна та стаціонарна спеціалізована медична допомога надається в ДУ «Інститут медичної радіології АМН України ім.  С.П.Григор’єва », вул.  Пушкінська, 82, тел.  725-50-51 та в КНП «Обласний центр онкології», розташованому за адресою: вул.  Лісопаркова, 4, тел.  315-11-73.

КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»


  • інформатор, реєстратори +38 (057) 725-11-40, 
    +38 (057) 725-11-41

  • приймальня директора +38 (057) 725-11-51

  • поліклініка №8 у соцмережах

  • © 2016- КНП «Міська поліклініка №8»  ХМР

  • пр. Перемоги, 53, м. Харків, 61174, Україна

При повному або частковому використанні матеріалів сайту посилання обов’язкове

Запись на прием
222