- Харківська міська поліклініка №8 - https://8pol.city.kharkiv.ua -

СИНДРОМ ОБСТРУКТИВНОГО АПНОЕ СНУ

Хропіння є звуковий феномен, обумовлений вібрацією і биттям м’яких тканин глотки одна об одну при проходженні струменя повітря. Оскільки ця проблема стосується значної кількості людей і завдає чимало клопоту, пропонуємо ознайомитися з інформацією на цю актуальну тему.

Синдром обструктивного апное сну (СОАС) – це стан, що характеризується наявністю хропіння, періодично повторюється частковим або повним припиненням дихання під час сну, досить тривалим, щоб привести до зниження рівня кисню в крові, грубою фрагментацією сну, що обумовлює патологічні зміни систем організму і надлишкову денну сонливість.

Уві сні закономірно знижується загальний м’язовий тонус, зокрема, розслабляються рухливі структури на рівні глотки. Якщо є сприятливі фактори, що забезпечують звуження глотки, то може виникнути хропіння, обумовлене биттям мякого неба по стінках дихальних шляхів. При подальшому звуженні дихальних шляхів можливо їх повне спадання і розвиток епізоду апное.

Зона, в якій настає порушення прохідності верхніх дихальних шляхів під час сну, може перебувати на рівні м’якого піднебіння, кореня язика або надгортанника, тобто в нижній частині носоглотки і ротоглотці.

Людина засинає. Відбувається поступове розслаблення м’язів глотки і збільшення рухливості її стінок. Спочатку з’являється хропіння. Подальше поглиблення сну і зниження м’язового тонусу призводить в певний момент до повного спадання глотки і розвитку гострого епізоду задухи. При цьому дихальні зусилля зберігаються і навіть посилюються у відповідь на появу гіпоксемії. Гостра нестача кисню в артеріальній крові призводить до стресової реакції, що супроводжується активацією симпатоадреналової системи і збільшенням артеріального тиску.

Зрештою, негативна інформація від різних органів і систем доходить до мозку і викликає його часткове пробудження (активацію). Мозок, у свою чергу, відновлює контроль над глотковою мускулатурою і швидко відкриває дихальні шляхи. Людина голосно хропе, робить кілька глибоких вдихів. В організмі відновлюється нормальний вміст кисню, мозок заспокоюється і засинає знову … цикл повторюється з початку. За ніч може відзначатися до 400-500 зупинок дихання.

Зазначені порушення зумовлюють розвиток серцево-судинних і неврологічних порушень. Перша група ускладнень пов’язана з гострою та хронічною гіпоксемією в нічний час, друга  –  обумовлена ​​частою активацією мозку і різким порушенням структури сну.

Найбільш частою причиною звуження просвіту дихальних шляхів на рівні глотки є ожиріння.

«Золотим стандартом» інструментальної діагностики синдрому обструктивного апное сну є полісомнографія – метод тривалої реєстрації різних функцій людського організму в період нічного сну. Полісомнографія проводиться у відділеннях медицини сну, які об лаштовані відповідним діагностичним обладнанням.

Респіраторний моніторинг (КРМ) реєструє апное, гіпопне, хропіння і сатурацію. Застосування інноваційного аналізу пульсової хвилі забезпечує диференціювання обструктивних і центральних апное, а також оцінку мікропробуджень, пов’язаних з порушеннями дихання. Методика респіраторного моніторингу має досить високу діагностичну точність і дуже зручна для скринінгового виявлення порушень дихання уві сні в умовах медичних установ загального профілю і в амбулаторних умовах.

Лікування                             

Методи лікування хропіння і СОАС різноманітні їх можна умовно розділити на наступні категорії:

СРАР (СІПАП) – у дослівному перекладі (постійний позитивний тиск у дихальних шляхах). Фактично це одна з різновидів неінвазивної допоміжної вентиляції легенів, яка в реаніматології називається режимом з позитивним тиском в кінці видиху.

Механізм дії CPAP-терапії досить простий. Якщо в дихальних шляхах створити надлишкове позитивний тиск під час сну, то це буде перешкоджати його зменшенню і усуне основний механізм розвитку захворювання, що полягає в циклічному перекритті дихальних шляхів на рівні глотки.

Матеріал підготувала Олена Клименко, медична сестра I терапевтичного відділення КНП «Міська поліклініка №8» ХМР