- Харківська міська поліклініка №8 - https://8pol.city.kharkiv.ua -

Профілактика та діагностика спадково-обумовлених форм раку молочної залози

Рак молочної залози (РМЗ) – найбільш розповсюджений вид онкологічних захворювань, серед жінок. Кожна дев’ята жінка у світі захворює раком молочної залози протягом життя. Про чинники, що обумовлюють так звані сімейні форми раку молочної залози, про порядок проходження тесту на наявність мутацій у генах BRCA1 і BRCA2, про профілактику цієї патології  у публікації, підготовленій лікарем акушер-гінекологом жіночої консультації КЗОЗ “Харківська міська поліклініка №8″ Тетяни Касьяненко.

Близько 10% усіх випадків раку молочної залози – це сімейні форми, при яких захворюють кровні родичі всередині однієї сім’ї. У всіх родичів у сім’ї, що мають мутацію в певних генах, підвищується ризик розвитку онкологічного захворювання (це може бути як рак молочної залози, так і рак яєчників). Цей ризик протягом життя за деякими даними наближається до 90%.

У організмі існують гени, поломки у яких можуть призводити до розвитку раку, у тому числі, раку грудей. Ці гени можуть передаватися спадковим шляхом, призводячи до сімейного раку.

Нині більшість спадкових випадків раку молочної залози пов’язана з генами BRCA1 і BRCA2. Роль цих генів полягає у тому, що вони регулюють нормальне зростання клітин грудей і попереджають можливе ракове зростання. Але за наявності  аномалій або мутацій у цих генах, вони сприяють підвищенню ризику раку молочної залози. Аномалія генів BRCA1 і BRCA2 може складати 10 % усіх випадків раку молочної залози.

Нині виявлення мутацій у генах BRCA 1 і BRCA 2 проводиться за допомогою здачі аналізу крові. Такі дослідження доступні і для жінок, що проживають у Харкові. Направлення на аналіз можна отримати у лікаря-гінеколога або лікаря-хірурга нашої поліклініки.

У яких випадках рекомендується проходження тесту на наявність мутацій у генах BRCA1 і BRCA2 :

Аналіз подібного роду потрібно зробити всього один раз у житті. По суті, цей аналіз дозволяє відповісти на питання: чи передали батьки гени з небезпечними мутаціями? Якщо відповідь позитивна – такий аналіз має бути зроблений усім кровним родичам носія мутацій.

Виявлення мутації дозволяє зробити цілий ряд профілактичних заходів, спрямованих на запобігання або на максимально ранню діагностику захворювання.

Жінки, що є носічми мутацій у генах BRCA1 або BRCA2 повинні проходити ретельний скринінг для раннього виявлення раку яєчників і молочних залоз.

Скринінг для раннього виявлення раки яєчників  включає:

Чинники ризику, що збільшують ризик розвитку раки молочної залози, :

Профілактика раку молочної залози:

Основними методами профілактики раки молочної залози є:

У КУОЗ “Харківська міська поліклініка №8” проводиться безкоштовне маммографічне дослідження для жінок старше 40 років по попередньому запису. Запис проводиться у кабінеті №101.

Для жінок молодше 40 років проводиться ультразвукове дослідження молочних залоз (краще проводити на 5-10 день менструального циклу). Запис також проводиться у кабінеті №101 (за направленням лікаря).

У м. Харкові працює Кабінет патології молочної залози, де веде прийоми висококваліфікований лікар-маммолог Фоміна Світлана Олександрівна, є можливість провести маммографічне та ультразвукове дослідження з еластографією.

Направлення в Кабінет патології молочної залози можна отримати, звернувшись до лікаря-гінеколога або лікаря-хірурга поліклініки №8.