Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози

Щорічно за ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я 20 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з раком молочної залози. Цей День покликаний привернути увагу світової спільноти до проблем профілактики, раннього виявлення, діагностування та якісного лікування, реабілітації та паліативної терапії цієї страшної недуги.

Рак молочної залози є однією з найгостріших проблем жіночого здоров’я і займає перше місце серед онкологічних захворювань всього жіночого населення (16% всіх випадків раку). Щорічно в світі діагностується 1 250 000 випадків цього захворювання. Він зустрічається у всіх вікових групах, та найбільш високий ризик захворіти припадає на жінок у віці старше 40 років.

У м. Харкові за даними статистики за 8 місяців 2017 р. вперше виявлено 547 випадків захворювання на рак молочної залози (в 2016 р. 554 випадки), з яких 95 випадків – в запущеній стадії (в 2016 р. – 87). Крім того, за вищевказаний період часу зареєстровано 269 випадків смерті внаслідок даного онкологічного захворювання (в 2016 р. – 241).

Рак молочної залози – злоякісна пухлина залозистої тканини молочної залози. Це багатофакторне захворювання, розвиток якого пов’язаний зі зміною генома клітини під впливом зовнішніх факторів і гормонів (мутації в ДНК, що виникають з невстановлених на сьогоднішній день причин), внаслідок чого здорові клітини молочної залози перетворюються в ракові.

Фактори ризику, які посилюють ймовірність розвитку раку грудей:

  1. Індивідуальні: вік (ризик розвитку захворювання підвищується в віці після 40 років); пол (у жінок ймовірність захворіти на рак молочної залози приблизно в 100 разів вище, ніж у чоловіків); раніше перенесений рак молочної залози або рак яєчників.
  2. Спадковість (сімейна схильність).
  3. Ендогенні і екзогенні гормональні чинники: особливості менструального циклу (початок ранньої менструації (до 12 років), менопауза після 55 років); безпліддя, наявність абортів в анамнезі, перші пологи у віці старше 30 років, застосування оральних контрацептивів і замісна гормонотерапія.
  4. Спосіб життя – зловживання алкоголем, куріння, зайва вага і ожиріння, фізична інертність.
  5. Несприятливі чинники навколишнього середовища – погіршення екології, радіація (опромінення з терапевтичною метою і часте флюорографічне дослідження).
  6. Передпухлинні захворювання молочної залози (фіброзно-кістозна мастопатія та інші).
  7. Супутні захворювання ендокринної системи (гіпотиреоз, цукровий діабет), серцево-судинні (артеріальна гіпертензія), репродуктивної системи (міома, ендометріоз).

Рак – захворювання, яке розвивається поступово, на самих ранніх стадіях ніяк не проявляючи себе. Такі стадії як нульова, перша і друга вважаються ранніми, і на цих етапах шанси на успішне лікування досить великі. Якщо ж рак був виявлений на третій або четвертій стадії, істотно підвищується ризик летального результату.

Тому, основними методами, які дозволяють своєчасно виявити це захворювання, і в подальшому проводити якісне лікування, є:

 – Самообстеження молочних залоз – необхідно проводити на 7-10-й день менструального циклу для жінок фертильного віку, коли проходить набухання і больові відчуття в області грудей або в будь-який день місяця для жінок в менопаузі.

– Клінічне обстеження – слід щорічно проходити профілактичний медичний огляд.

– Мамографія – проходити всім жінкам у віці після 40 років.

– Ультразвукове обстеження – проходити регулярно жінкам з мастопатією, а в інших ситуаціях – за призначенням лікаря.

Негайно звертайтесь до лікаря, якщо виявили наступні патологічні зміни молочної залози: будь-які новоутворення в грудях – якщо спостерігається наявність безболісних ущільнень або пухлиноподібних утворень; виділення з соска будь-якого характеру, ерозії, кірочки, лусочки, виразки в області соска, ареоли; деформація, набряк, зміна розмірів молочної залози; втягнення соска; збільшення пахвових або надключичних лімфовузлів; відчуття дискомфорту або незвичний біль в одній з молочних залоз.

У м. Харкові консультацію лікаря – мамолога можна отримати в міському кабінеті патології молочної залози, розташованому на базі КЗОЗ «Харківська міська багатопрофільна лікарня № 17» за адресою: проспект Московський, 195, кабінет № 16, тел. 725-24-61. Консультативна та стаціонарна спеціалізована медична допомога надається в ДУ «Інститут медичної радіології АМН України ім. С.П.Григор’єва»,     вул. Пушкінська, 82, тел. 725-50-51 та в КНП «Обласний центр онкології», розташованому за адресою: вул. Лісопаркова, 4, тел. 315-11-73.

КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»

 

Теги: ,

Роздрукувати Роздрукувати
Запись на прием
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
http://8pol.city.kharkov.ua/?feed=rss2
222