ВСЕСВІТНІЙ І ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ПРОТИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

Щорічно 24 березня відзначається Всесвітній і Всеукраїнский день боротьби проти туберкульозу, мета якого полягає в тому, щоб підвищити обізнаність про згубні наслідки туберкульозу для здоров’я людей і для суспільства, та інформувати про економічні наслідки туберкульозу, і таким чином активізувати зусилля по боротьбі з глобальною епідемією цієї хвороби. Всесвітній день боротьби з туберкульозом 2020 р. проходить під гаслом «Час діяти».

Згідно з оцінками ВООЗ, в 2018 р. у всьому світі на туберкульоз захворіло 10 мілліонов людей і ця кількість випадків  останнім часом залишається на порівняно стабільною. Рівень захворюваності коливається в великих межах залежно від країни, від менш 5 до понад 500 нових випадків на 100 000 населення на рік. Хворіють на туберкульоз особи обох статей у всіх вікових групах, але чоловіки хворіють частіше (у віці 15 років і старше), на частку яких в 2018 р. припадає 57% всіх випадків захворювання на туберкульоз.  Частка жінок, для порівняння, склала 32%, а дітей (у віці молодше 15 років) – 11%.  Частка осіб, які живуть з ВІЛ, в загальній масі пацієнтів з туберкульозом склала 8,6% .

За 2019 рік у м.Харкові виявлено 491 випадок туберкульозу (в 2018р. – 456), з них зареєстровано 440 випадків захворювань на туберкульоз легень – захворюваність 30,8 на 100 тис. населення (у 2018р. 408 випадків захворювання на туберкульоз легень – захворюваність 28,5 на 100 тис. населення).  Серед виявлених хворих: у 258 спостерігається виділення МБТ (в 2018р. таких хворих виявлено 252);  у 182 хворих діагностовано туберкульоз в фазі розпаду (в 2018 р. таких хворих виявлено 163).  За 11 місяців 2019 року смертність від туберкульозу склала: 64 випадки – 4,5 на 100 тис. населення (за аналогічний період 2018 р. показники склали – 79 випадків (5,5 на 100 тис.населення)).

Туберкульоз — інфекційне захворювання, що спричинено мікобактерією туберкульозу (Mycobacterium tuberculosis, інша назва — бацила Коха), і характеризується утворенням одного або декількох вогнищ запалення в різних органах, але найчастіше в легеневій тканині.

Фактори ризику туберкульозу. Туберкульоз вважають соціальним захворюванням. Особи, які зловживають алкоголем та наркотичними препаратами, які перебувають у місцях ув’язнення набагато частіше хворіють на туберкульоз. Інші фактори ризику включають у себе ВІЛ-інфекцію, цукровий діабет, куріння, прийом препаратів, що пригнічують імунну систему.

 Шляхи передачі туберкульозу. Туберкульоз передається повітряно-крапельним шляхом від людини при відкритій легеневій формі захворювання, під час розмови, при кашлі або чханні. Збудник відрізняється високою здатністю заражати. Люди, які інфіковані, але не хворі на активну форму туберкульозу, не є заразними.

Класифікація туберкульозу. Розрізняють наступні форми туберкульозу (анатомічна класифікація захворювання): респіраторний або легеневий туберкульоз;

позалегеневий туберкульоз (туберкульоз центральної нервової системи, кишечника, сечостатевої системи, кісток, очей, шкіри тощо).

Стадії захворювання легень і можливі наслідки хвороби:

  1. Стадія інфікування – вдихання аерозолю з мікобактерій.
  2. Латентна стадія: відсутність симптомів захворювання.
  3. Активна стадія туберкульозу легень, що може закінчуватися одужанням або прогресуванням інфекційного процесу та навіть смертю хворого.

Відкрита і закрита форми туберкульозної інфекції.

Відкрита форма туберкульозу легенів протікає з масивним виділенням збудника в зовнішнє середовище. Закрита форма туберкульозу не супроводжується виділенням збудника в зовнішнє середовище. Мікобактерії в харкотинні відсутні.

Найбільшу небезпеку для оточуючих представляють пацієнти з відкритою формою туберкульозу! Кожен хворий здатний заразити 10-15 осіб за рік.

Симптоми і ознаки туберкульозу. Невиражена симптоматика, особливо на початку захворювання – основна причина пізньої діагностики туберкульозу! Більшість хворих пов’язує незначні скарги з перевтомою, стресами, простудними захворюваннями.

Перші ознаки туберкульозу – підвищена стомлюваність, слабкість, схуднення, втрата апетиту, субфебрильна температура (37-37,5 оС) пітливість (особливо вночі). В активній стадії з’являються характерні для туберкульозу симптоми: кашель з виділенням мокротиння; біль у грудній клітині; кровохаркання (виділення мокроти з домішкою крові); задишка, брак повітря; лихоманка з ознобом, високою температурою (до 39оС); сильна слабкість; збільшення лімфатичних вузлів.

Туберкульоз інших органів і тканин може супроводжуватися різними симптомами.

Діагностика туберкульозу легень ґрунтується на інструментальних (флюорографія; рентгенографія грудної клітки; комп’ютерна та/або магнітно-резонансна томографія грудної клітки; бронхоскопія) і лабораторних методах дослідження (аналіз харкотиння протягом 3 днів поспіль на виявлення мікобактерій туберкульозу; бактеріальний посів мокротиння (або інших біологічних матеріалів) на спеціальні середовища (результат потрібно чекати протягом 2-6 тижнів) з визначенням чутливості збудника до протитуберкульозних препаратів); в якості швидкого і точного методу використовується ПЛР-діагностика туберкульозу. Також використовуються нашкірні проби Манту і Діаскін-тест.

 Лікування туберкульозу. Основний метод лікування туберкульозу – прийом протитуберкульозних препаратів. При наявності показань проводиться хірургічне лікування туберкульозу. Велике значення має підтримуюча терапія.

      Запорука успішного лікування – точне виконання рекомендацій лікаря і акуратний прийом ліків. Нерегулярний прийом протитуберкульозних препаратів може призвести до рецидиву захворювання, сприяє розвитку стійкої до лікування форм туберкульозу, збільшує ризик передачі інфекції рідним і близьким.

Профілактика туберкульозу. До первинної профілактика відноситься вакцинація. Перше щеплення (БЦЖ) відповідно до календаря щеплень проводиться на 3-5 день життя в пологовому будинку. Вторинна профілактика туберкульозу включає в себе ранню діагностику захворювання.  З цією метою застосовують профілактичні огляди, флюорографію легенів, туберкулінодіагностику.

 У м.Харкові спеціалізована медична допомога хворим на туберкульоз надається в КНП ХОР «Обласний клінічний протитуберкульозний  диспансер №7», розташованому за адресою: пр. Московський, 197, к. т. 738-70-64.

КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»

Теги: ,

Роздрукувати Роздрукувати
Запись на прием
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
http://8pol.city.kharkov.ua/?feed=rss2
222