ДОГЛЯД ЗА ХВОРИМИ, ЯКІ ПЕРЕНЕСЛИ ІНСУЛЬТ

Хворий, який переніс інсульт, залежить від родичів, друзів, які знаходяться поруч з ним, допомагають йому і доглядають за ним. Йому вкрай важлива допомога у вирышенны щоденних житейських справ. Причому робити це треба зі знанням справи, володіючи прийомами надання допомоги хворому. Про деякі тонкощі догляду – в публікації старшої медсестри неврологічного відділення, члена ради медичних сестер поліклініки №8 Ольги Ломакіної.

ДОПОМОГА ХВОРИМ ПРИ ПРИЙНЯТТІ ЇЖІ

Після інсульту хворому часто буває важко ковтати. Він може не відчувати їжу або рідину на одній або на іншій стороні рота. У хворого можуть з’явитися труднощі з жування або вироблення слини. Є багато засобів, щоб полегшити жування та ковтання їжі.

1. Вибирайте відповідну їжу і робіть так, щоб її було легко пробувати, жувати і ковтати. Їжа не повинна бути дуже гарячою чи холодною. Готуйте їжу смачною і ароматною, це стимулює вироблення слини і сприяє кращому ковтанню їжі.

2. Не давайте в’язкі продукти, які важко ковтати: кисломолочні продукти, сиропи, варення, в’язкі фрукти, наприклад, банани.

3. Не пропонуйте сухі або тверді страви, наприклад, сухе печиво (крекер). Приготований рис може прилипати до порожнини рота або бути твердим, тому додавайте до нього рідину (наприклад, суп).

4. Готуйте м’яку їжу і дрібно нарізуйте тверду їжу, до якої можна додавати супи або соки. 5. Якщо важко ковтати воду, давайте сік.

6. Тримайте рівно чашку або тарілку, якщо хворий їсть сам.

7. Пропонуйте хворому на інсульт вживати їжу не ураженою стороною рота.

8. Переконайтеся, що після вживання кожного шматочка їжі хворий його проковтнув і порожнину рота чиста.

9. Відводьте більше часу на їжу – 30 або 40 хвилин і переконайтеся, що хворий після прийому їжі залишається у горизонтальному положенні від 45 до 60 хвилин.

ЯК ДОПОМАГАТИ ХВОРИМ ОДЯГАТИСЯ

 Інсульт часто вражає рухову систему, внаслідок цього обмежується активність однієї з половин тіла. Це створює труднощі хворому на інсульт при одяганні. Ось кілька простих порад, які зроблять процес одягання для хворого більш легким і доступним.

1. Порадьте хворому прийняти зручне положення сидячі перед тим, як одягатися.

2. Підготуйте йому одяг в тому порядку, в якому хворий буде одягатися, а зверху покладіть речі, що він одягне в першу чергу.

3. Коли ви допомагаєте хворому одягатися, потрібно переконається, що він спочатку одягає одяг на уражену руку або ногу, а вже потім – на здорову руку або ногу.

Хворий повинен дотримуватися зворотнього порядку роздягання, спочатку звільнити здорову руку або ногу, потім швидко скинути одяг з ураженої руки або ноги.

4. Запропонуйте хворому користуватися одягом з простою фурнітурою, наприклад, із застібками-липучками замість гудзиків, еластичним поясом замість ременя і взуттям без шнурків.

5. Хворим з інсультом не рекомендоване носити одяг, який треба одягати через голову.

6. Слід носити одяг, який застібається спереду, це буде зручніше для хворого.

7. З ураженими частинами тіла слід поводиться обережно, щоб запобігти подальшому їх пошкодження.

ЩО ВРАХУВАТИ ПРИ ПРОВЕДЕННІ ГІГІЄНІЧНИХ ПРОЦЕДУР

Процес  умивання можна полегшити для хворого, якщо підготувати ванну кімнату заздалегідь. При цьому повинно бути досить гарячої води, а рушники, шампунь, мило, зубні паста та щітка легко доступні.

1. Переконайтеся в тому, що місце, де відбувається процедура миття, тепле і там немає протягів. Поклвдіть у ванну чи душ неслизький килимок. Підлога повинна бути сухою і неслизькою.

2. Переконайтеся, що шлях до ванної кімнати вільний від різних перешкод.

3. Завжди додавайте гарячу воду до холодної, але не навпаки. Завжди перевіряйте її ліктем.

4. Спочатку помийте обличчя і руки хворого. Зона геніталій миється в самому кінці.

5. Переконайтеся, що шампунь і мило добре змиті, а чисті частини тіла сухі.

6. Під час миття у ванній або під душем хворий повинен сидіти на стільці. Стілець повинен мати гумові наконечники на ніжках, щоб уникнути ковзання.

7. Переносний душ зручніший.

8. Чистити зуби потрібно вранці, ввечері і після кожного вживання їжі, при цьому використовується зубна щітка і трохи зубної пасти, щоб уникнути задишки.

9. Для гоління рекомендується користуватися електробритвою, тому що вона більш безпечна, ніж звичайна бритва. При цьому потрібно бути дуже обережним.

Теги: , , ,

Роздрукувати Роздрукувати
Запись на прием
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
http://8pol.city.kharkov.ua/?feed=rss2
222