Skip to main content
пр. Перемоги, 53 м. Харків, 61174 +38(057) 725-11-40, +38(057) 725-11-41

ДОСЛІДЖЕННЯ БІОМАТЕРІАЛУ НА НАЯВНІСТЬ КЛІЩА З РОДУ DEMODEX

Мікроскопічне дослідження біоматеріалу на демодекс – це аналіз, що дозволяє визначити, чи є в зразках, взятих у пацієнта, мікроскопічний шкірний кліщ з роду Demodex. Його надмірне розмноження здатне викликати розвиток демодекозу. Цей вид досліджень проводять фахівці клініко-діагностичної лабораторії КНП “Міська полікнініка №8” ХМР.

Демодекс є мікроскопічним кліщем, який паразитує всередині волосяних фолікулів або на шкірі біля них. Найчастіше кліщ заселяє шкіру обличчя, надає перевагу широким областям навколо підборіддя, на носі, лобі, бровах і віях. Зараження відбувається при безпосередньому контакті, завдяки чому кліщ легко передається і широко поширений серед людей. Кліщ виявляється у кожного другого дорослого, а у віці 70 років і більше демодекс є практично у кожної людини.

На шкірі людини паразитує два види кліщів: Demodex folliculorum (залізниця вугрова) і Demodex brevis. Самки обох видів демодекса відкладають яйця в волосяні фолікули, в результаті чого на одному фолікулі може паразитувати до 25 кліщів. Дорослий кліщ здатний виростати до 0,3-0,4 мм і пересуватися зі швидкістю 0,8-1,6 см / год, мігруючи по шкірі, в більшості випадків, у нічні години.

Більшість заражених демодексом людей не відчуває ніяких неприємних симптомів, що дозволяє віднести його до умовно-патогенних мікроорганізмів. Це означає, що демодекс починає приносити шкоду лише в разі його занадто активного розмноження, умови для якого створюються при наявності прихованих захворювань. Розвитку демодекозу може сприяти пригнічення імунітету (імуносупресія), метаболічні порушення і зміни гормонального фону.

Таким чином, поява симптомів демодекозу вимагає не тільки усунення кліща, за допомогою зовнішньої терапії, але й додаткової діагностики для пошуку внутрішніх причин, що призвели до активізації паразита. Адже у запущених випадках можливий розвиток кон’юнктивіту і навіть певне погіршення зору.

Показання до призначення

Аналіз найчастіше призначається дерматологом або офтальмологом, а показаннями до нього можуть бути:

 • симптоми демодекозу (висипання на шкірі обличчя, запалення, свербіж);
 • прояви демодекозного блефариту (тяжкість в очах, запалення і почервоніння повік, свербіж повік, що посилюється увечорі, випадання вій);
 • рефракторний блефарокон’юнктівіт у дітей;
 • деякі форми рожевих вугрів;
 • контроль ефективності лікування демодекозу.

Інтерпретація результатів

Дослідження якісне, тобто, його завданням є тільки визначення факту наявності або відсутності кліща. Нормою є негативний результат, при якому кліщ у зразках не виявляється. Позитивний результат, означає, що на шкірі людини паразитує демодекс, який, можливо, є причиною дерматологічних симптомів, які турбують пацієнта.

Підготовка до дослідження

За кілька діб до дослідження уражені ділянки не можна обробляти мазями, кремами і іншими зовнішніми засобами. За добу до дослідження місце взяття зішкрібу не можна мочити.

Матеріал для дослідження: зішкріб зі шкіри, брів, вій.

Метод дослідження: мікроскопія.

Час проведення дослідження: один робочий день.

Тетяна Ішуткіна, завідувачка клініко-діагностичної лабораторії КНП «Міська поліклініка №8» ХМР


 • інформатор, реєстратори +38 (057) 725-11-40, 
  +38 (057) 725-11-41

 • приймальня директора +38 (057) 725-11-51

 • поліклініка №8 у соцмережах

 • © 2016- КНП «Міська поліклініка №8»  ХМР

 • пр. Перемоги, 53, м. Харків, 61174, Україна

При повному або частковому використанні матеріалів сайту посилання обов’язкове

Запись на прием
222