Skip to main content
пр. Перемоги, 53 м. Харків, 61174 +38(057) 725-11-40, +38(057) 725-11-41

ЕЛЕКТРОННІ СИГАРЕТИ ТА РИЗИКИ НІКОТИНОВОЇ ЗАЛЕЖНОСТІ 

Лікар-пульмонолог КНП «Міська поліклініка №8» ХМР Олена Михайленко пропонує відвідувачам сайту інформацію про електронні сигарети, які активно просуваються виробниками під гаслом безпечної альтернативи, і звертає увагу на неминучий розвиток хронічного бронхіту курця, яким страждають всі, хто не наважується відмовитися від куріння.

Електронна сигарета (англ. E-cigarette), – роз’яснює Вікіпедія – це електронний пристрій, що створює високодисперсний аерозоль (пар), призначений для інгаляції (вдихання). Може використовуватися як в якості засобу доставки нікотину (ЕСДН), так і для вдихання ароматизованого пара (аерозолі) без нікотину. Пар створюється за рахунок випаровування спеціально підготовленої рідини з поверхні нагрівального елементу і зовні схожий на тютюновий дим. Пристрій може бути виконано в самих різних формах, у тому числі і в формах, подібних до звичайної сигарети або курильної трубки.

Приймаючи рішення користуватися електронними сигаретами, кожен повинен усвідомлено підійти до цього заняття. Дуже важливо знати і прийняти до відома ряд застережень, на яких акцентують увагу фахівці:

 • Електронні сигарети можуть бездоказово позиціонуватися виробниками як засіб нікотинзамісної терапії, проте вони, фактично, можуть сприяти поширенню нікотинової залежності і збільшення споживання нікотину. Наприклад, вони надзвичайно популярні серед школярів і підлітків і сприяють поширенню тютюнопаління серед них.
 • Безпека. За заявами виробників цієї продукції, електронна сигарета нібито повністю нешкідлива, але за даними регуляторів, аерозоль не є ні просто водяною парою, ні «нешкідливим, як чисте повітря». У змінному картріджі знаходиться алкалоїд нікотин (або не знаходиться, в залежності від обраної рідини для ширяння), низка органічних рідин, ароматизатори і деякі допоміжні речовини. У порівнянні з традиційними тютюновими виробами, в парі електронних сигарет відсутні смоли, важкі метали, оксиди азоту, вільні радикали і багато інших, шкідливих для людського здоров’я речовин.
 • Через відсутність стандартів виробництва та нагляду, вміст нікотину може варіюватися, а в рідину можуть потрапляти різні домішки, в тому числі, токсичні.
 • Кількість нікотину, що міститься у рідині, іноді може бути велика і бути токсичною, небезпечною або смертельно небезпечною при неправильному застосуванні. Зокрема, нікотинвмісткі рідини вкрай токсичні для немовлят, тому потрібне застосування стійких і безпечних упаковок, рекомендується не використовувати ароматизатори, привабливі для дітей. Смертельна доза нікотину складає, за різними оцінками, від 1 до 13 міліграмів на кілограм маси тіла; середній рівень нікотину в рідинах для сигарет становить до 2,4% (30 мл ємність з 2,4% містить 720 мг нікотину, що близькою до смертельної дози для дорослої людини). У 2013-2014 роках в США сталося понад 1,5 тис. випадків отруєння нікотинвмісткими рідинами, в деяких штатах до 60-70% отруєнь сталося у дітей.

Перехід на електронні сигарети сприяє виникненню нового, так званого дуального (подвійного) стилю куріння, тобто споживання електронних та звичайних сигарет одночасно. Ось, наприклад, дослідження, результати якого застерігають використовувати таку комбінацію, – наголошується на сайті МОЗ України:

Насторожує той факт, що у нашій країні майже кожен 5-й підліток (13-15 років) є споживачем електронних сигарет відповідно до результатів Глобального опитування молоді щодо вживання тютюну проведеного у 2017 році.

Пасивне куріння електронних сигарет також є небезпечним. Використання електронних сигарет некурцями, особливо дітьми та підлітками, може призвести до виникнення нікотинової залежності та підвищує ризик почати курити звичайні сигарети. Небезпечним є і пасивне куріння е-сигарет, особливо для вагітних жінок та дітей.

Не шукайте легких шляхів кинути курити. Найкращий спосіб зробити це – відмовитись від куріння взагалі. Стаж куріння п’ять років і більше веде до розвитку хронічного бронхіту курця. Якщо Ви відчуваєте симптоми хронічного бронхіту, а саме: кашель з виділенням мокроти, що виникає переважно в ранковий час, відчуття браку повітря, рекомендуємо побувати на консультації лікаря-пульмонолога КНП «Міська поліклініка №8» ХМР.


 • інформатор, реєстратори +38 (057) 725-11-40, 
  +38 (057) 725-11-41

 • приймальня директора +38 (057) 725-11-51

 • поліклініка №8 у соцмережах

 • © 2016- КНП «Міська поліклініка №8»  ХМР

 • пр. Перемоги, 53, м. Харків, 61174, Україна

При повному або частковому використанні матеріалів сайту посилання обов’язкове

Запись на прием
222