Skip to main content
пр. Перемоги, 53 м. Харків, 61174 +38(057) 725-11-40, +38(057) 725-11-41

НЕКОНТРОЛЬОВАНА ГІПЕРТОНІЯ ПРИЗВОДИТЬ ДО ВАЖКИХ УСКЛАДНЕНЬ

З 2005 року у всьому світі у другу суботу травня з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я у співпраці з Всесвітньою  лігою боротьби з гіпертонією проводиться Всесвітній день боротьби з гіпертонією. У 2019 році триває кампанія Всесвітнього дня боротьби з гіпертонією, розпочата в 2013 р.,  під гаслом «Знай цифри свого артеріального тиску!». Метою проведення цього Дня є підвищення обізнаності населення про серйозні ускладнення артеріальної гіпертонії та поширення інформації про те, як можна запобігти розвитку цього захворювання.

Артеріальна гіпертонія відноситься до найбільш поширених захворювань людини. Встановлено, що на артеріальну гіпертонію страждають 20-30% дорослого населення. З віком поширеність хвороби збільшується і досягає 50-65% у віці 65 років і вище.

За даними статистики в м. Харкові станом на 01.04.2019р. зареєстровано 108 172  хворих гіпертонічною хворобою (за аналогічний період 2018 р. – 124 881), за 3 мес. 2019 р. вперше виявлено 5 235 хворих (за аналогічний період 2018 р. – 7 165), захворюваність гіпертонічною хворобою складає 428,2 на 100 тис. населення (за аналогічний період 2018 р. – 573,6), відзначається зниження показника на 25,3%.

Артеріальна гіпертонія – мультифакторне захворювання, що має генетичну схильність і характеризується стійким, хронічним підвищенням систолічного (більше 140 мм рт.ст.) і діастолічного (більше 90 мм рт.ст.) артеріального тиску.

Існує два типи цього захворювання:

– Первинна артеріальна гіпертонія (есенціальна) – цей вид гіпертонії становить до 90-95% від числа всіх видів артеріальної гіпертонії.

– Вторинна артеріальна гіпертонія (симптоматична) – становить всього 5-10% від усіх випадків гіпертонії, причиною якої зазвичай служить конкретна патологія того чи іншого органу (серця, нирок, щитоподібної залози та ін.).

На розвиток артеріальної гіпертонії впливають чинники, які можна розділити на ті, що модифікуються (паління; ожиріння; стресові ситуації; зловживання алкоголем; гіподинамія), на які людина може вплинути, і чинники, що не модифікуються, на які людина вплинути не може (спадковість, стать, вік).

Пацієнти з артеріальною гіпертонією багато років можуть не знати про свою хворобу, не пред’являти скарг, вести звичний спосіб життя. Напади вираженої слабкості та запаморочення сприймаються як перевтома.

Скарги при гіпертонії виникають у тому випадку, якщо уражаються так звані органи-мішені, це органи найбільш чутливі до підйомів артеріального тиску:

– ураження судин серця: ознаки ішемічної хвороби серця і прогресуючої серцевої недостатності;

–    ураження судин мозку: неврологічні розлади, гіпертонічна енцефалопатія, порушення зору;

–    ураження судин нирок: ознаки ниркової недостатності.

Неконтрольована гіпертонія може призвести до важких ускладнень, таких як гіпертонічний криз, інфаркт міокарда і порушення мозкового кровообігу (геморагічні та ішемічні інсульти).

Для зменшення ризику розвитку артеріальної гіпертонії, необхідно дотримуватися простих та ефективних заходів, спрямованих на зміну поведінки і способу життя:

 1. Зниження та нормалізація маси тіла.
 2. Щоденні фізичні навантаження впродовж 30-60 хвилин (наприклад, прогулянки швидким кроком, катання на лижах, велосипеді або плавання).
 3. Обмеження споживання солі (до 5 г на добу).
 4. Корекція харчування: доцільно включати в раціон продукти багаті кальцієм (знежирені молочні продукти), калієм, магнієм, харчовими волокнами (овочі, фрукти, зелень, хліб грубого помелу, висівки), знежирені або страви з низьким вмістом жиру; рибу (не менше 2 раза на тиждень). Обмежити вживання продуктів, що містять насичені жири, солодощі.
 5. Обмеження прийому алкоголю (<30 г на добу для чоловіків і 20 г для жінок в перерахунку на чистий алкоголь). Слід враховувати можливу небажану взаємодію алкоголю з антигіпертензивними лікарськими засобами.
 6. Відмова від паління – один з найефективніших засобів зниження загального ризику розвитку серцево-судинних захворювань.

Медикаментозна терапія при гіпертонії призначається, якщо немедикаментозні методи лікування не надали ефекту або у пацієнта спостерігається високий артеріальний тиск, гіпертрофія лівого шлуночка серця, ураження нирок, атеросклероз коронарних артерій і т.д. Кількість і дози препаратів для нормалізації тиску визначає тільки лікар з урахуванням рівня артеріального тиску і наявності супутніх захворювань.

Кваліфікована медична допомога хворим з артеріальною гіпертонією в м. Харкові надається в КНП «Міська клінічна лікарня №8» Харківської міської ради, розташованому за адресою: Салтівське шосе, 266-Г, тел.725-11-12.

КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»


 • інформатор, реєстратори +38 (057) 725-11-40, 
  +38 (057) 725-11-41

 • приймальня директора +38 (057) 725-11-51

 • поліклініка №8 у соцмережах

 • © 2016- КНП «Міська поліклініка №8»  ХМР

 • пр. Перемоги, 53, м. Харків, 61174, Україна

При повному або частковому використанні матеріалів сайту посилання обов’язкове

Запись на прием
222