СКРИНІНГ ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ

УЗД при вагітності для майбутніх батьків не тільки унікальна можливість познайомитися з малюком, але також дізнатися про його самопочуття і особливості розвитку. Тому слід дотримуватися суворих рекомендацій лікаря з приводу термінів проведення процедури і потурбуватися, щоб її здійснював кваліфікований фахівець за допомогою сучасної апаратури. Скринінгове УЗД відрізняється від звичайного, бо має більш точні цілі і завдання.

Цілі дослідження:

Скринінг являє собою комплексну процедуру, за допомогою якої можна відстежити виникнення патологій у плода, виявити хромосомні відхилення, інші порушення.

Принцип ультразвукової діагностики побудований на вивченні відмінностей відображення коливань від тканинних структур і порожнин організму, заповнених різного виду рідинами. Дослідження проводиться при використанні ультразвуку частотою від 2 до 10 МГц, що є абсолютно нешкідливим як для дорослої людини, так і для ембріона, що розвивається, в порожнині матки.

 Структури організму, володіють різним акустичним опором, і при впливі ультразвуковими хвилями, вони його або відбивають або поглинають в різній мірі.

  УЗД скринінг при вагітності передбачає ретельне вивчення анатомії зростаючого плоду, навколоплідних вод, плаценти, пуповини, матки і придатків. Основна мета такого обстеження – оцінка стану матері і майбутнього малюка, а також визначення наявності вроджених та спадкових аномалій плоду на різних етапах його розвитку.

  Результати ультразвукового дослідження плоду і органів жіночої репродуктивної системи дозволяють акушеру-гінекологу скорегувати подальше ведення вагітності, а також підготуватися до майбутніх пологів.

  Терміни проведення УЗД скринінгів регламентовані наказом МОЗ України №417 від 15.07.2011 р.: кожна жінка за період виношування плоду повинна пройти УЗД скринінг не менше трьох разів. Це обов’язкові обстеження, які проводяться у визначені терміни, що дозволяють найбільш точно оцінити розвиток дитини та стан дітородних органів матері.

Перший УЗД скринінг вагітності проводиться з 11 тижнів +1 день до 13 тижнів + 6днів , другий УЗД скринінг – з 18 тижнів до 20 тижнів + 6 днів, і третій – в терміні 30-34 тижні.

  Крім цього, протягом усього періоду виношування можуть рекомендуватися позапланові ультразвукові обстеження. Від них не варто відмовлятися, так само як і надмірно турбуватися: таке призначення нерідко потрібне для уточнення діагнозу та розробки подальших заходів для підтримки нормального стану жінки і дитини. Хоча навіть зайва перестрахувальна процедура не принесе ніяких негативних наслідків.

Проведення скринінгу

Перше планове скринінгове дослідження містить дві процедури: біохімічний аналіз крові, дослідження ультразвуком.

Під час процедури можуть бути виявлені патології, серед яких дефект розвитку нервової трубки, синдром Едвардса, синдром Дауна, омфалоцеле, інші.

Перший скринінг виконують одним з наступних способів: трансабдомінально, трансвагінально.

Перше планове УЗД

Найважливішою місією УЗД першого триместру є рання діагностика вад розвитку дитини, не сумісних з життям або ведуть до важкої інвалідності. При підозрі на наявність грубих патологій у цей період призначаються додаткові інвазивні дослідження: аналіз амніотичної (навколоплідної) рідини, біопсія хоріона (майбутньої плаценти) та інші.

Діагностика вад на даному терміні дає можливість при необхідності перервати вагітність з найменшою шкодою для організму матері, ніж в більш пізніх періодах. Крім цього, існують критерії, які інформативні лише на даних терміни. Наприклад, вимірювання ширини комірцевого простору виконується тільки на 11-14 тижня, тоді як пізніше вже діагностичного значення не має.

З 15 тижня на величину цього розміру можуть вплинути спадкові особливості. Наприклад, по всій імовірності, у високих батьків дитина народиться рослим, і його параметри будуть відрізнятися від середньостатистичних. Слід зазначити, що завдяки своєчасному проведенню УЗД на цих термінах у рази знизилося народження дітей з синдромом Дауна, про який свідчить збільшення комірцевої зони у плода та іншими хромосомними захворюваннями.

Друге планове УЗД

При нормальному розвитку вагітності друге заплановане обстеження проводять на 18-21 тижні. Так само як і при першій діагностиці, основна мета процедури – це виявлення вад розвитку. На даному етапі розміри органів (серця, нирок, печінки) дитини вже дозволяють лікареві проводити прицільну і детальний огляд і виявляти відхилення.

Крім цього, дуже важливою є можливість ретельного вивчення плаценти, що припускає оцінку її розмірів, виявлення присутніх кіст або відкладень кальцію, які можуть призводити до дисфункції. Ці параметри необхідні для подальшого спостереження вагітності, так як від якісних характеристик плаценти залежить ріст і розвиток плода, одержує через неї всі поживні речовини.Виконується кількісна оцінка навколоплідної рідини, яка є своєрідним критерієм нормального протікання вагітності. Зменшення або збільшення буде свідчити про присутність патології та вимагати додаткових досліджень. На цьому терміні вже можна визначити стать дитини, але іноді це буває відомо і при першому УЗД.

  В терміні 24-26 тижнів вагітності доречно проводити допплерометрію фето-плацентарного комплексу,маткових артерій, що в кілька разів підвищує інформативність ультразвукового дослідження.

Доплерографія дозволяє оцінити стан матки, плаценти жінки, розрахувати швидкість крові у мами і малюка, оцінити прохідність всіх судин.

Іноді доплерографію доктор може призначити жінці і при проходженні другого скринінгового УЗД.

Третє планове УЗД

При відсутності порушень від норми наступне – третє УЗД проводиться на 32-34 тижні, а доплерометрія – приблизно через місяць, так як патології кровообігу розвиваються поступово і значущими для діагностики стають пізніше.

При виявленні патологій (зниження кровотоку, відставання плода в розвитку) призначається необхідна терапія. Основними завданнями УЗ-діагностики 3-го триместру є:

 • оцінка матково – і фетоплацентарного кровотоку;
 • уточнення розмірів дитини, та відповідність їх терміну;
 • визначення розташування плаценти і її зрілості;
 • положення плоду в маткової порожнини.

Останній пункт в цей час ще відносно умовний, так як дитина іноді перевертається на більш пізньому терміні, що може як полегшити (якщо правильне положення), так і ускладнити (при неправильному) процес розродження.

Позапланові УЗД

Даний вид обстеження може проводитися на будь-яких термінах, так як роблять УЗД і для підтвердження факту вагітності, і для пошуку патологій, пов’язаних з нездужанням жінки, і для підготовки до ведення пологів. Тому перше дослідження найчастіше виконують задовго до планових термінів, тобто 10-14 тижнів. І також процедура необхідна при наявності порушень менструального циклу, регулярних затримок, через які жінка не може завагітніти.

Приводів для ранньої діагностики досить багато, до них відносяться наступні:

 • біль різної інтенсивності внизу живота;
 • кров’янисті виділення із статевих органів;
 • ЕКО-запліднення (для контролю і уточнення);
 • підозра на позаматкове прикріплення плодового яйця;
 • вади розвитку ембріона при минулих вагітностях;
 • розвивається вагітність чи ні?(невідповідність розмірів матки передбачуваному терміну);
 • підозра на багатоплідну вагітність (нерідко трапляється при стимуляції овуляції);
 • невиношування вагітності в анамнезі.

Кому обов’язково проходження скринінгу?

Будь-яка жінка при бажанні може відмовитися від скринінгу. Для цього лікар зажадає від таких вагітних оформлення відмови у письмовій формі.

Але не всім жінкам можна відмовитися від процедури.

Обов’язково потрібно проходити таке дослідження тим, хто потрапляють в одну з перерахованих категорій:

 • вік жінки, яка чекає на дитину, більше 35 років;
 • раніше у жінки траплялися викидні, передчасні пологи;
 • мама і тато майбутнього малюка — родичі;
 • протягом вагітності у мами були інфекційні захворювання: краснуха, вітрянка, герпес, інші;
 • у родичів батьків були спадкові захворювання, патології у новонароджених.

Найчастіше від такого сканування майбутні матусі не відмовляються. Основна причина згоди на проведення процедури — переконатися, що дитинка не страждає якими-небудь патологіями.

Зазвичай у скринінг входить ультразвукове сканування і біохімічний аналіз крові.

За допомогою такої діагностики лікар зможе простежити розвиток малюка, проконтролювати стан органів вагітної жінки, своєчасно виявити патології.

Біохімічний аналіз необхідний для виявлення маркерів в крові, які з’являються в разі будь-яких генетичних захворювань.

Ультразвукове сканування лікар може призначати кілька разів, але раз в кожному триместрі вагітності пацієнтка повинна проходити скринінг.

Якщо у лікаря виникають сумніви у визначенні діагнозу, жінка буде направлена на повторне дослідження.

Скринінг вважається найбільш безпечним методом дослідження плода і майбутньої матусі.

Доступ до процедури сьогодні має кожна жінка, так як апарати УЗД є у всіх медичних установах.  Необхідгу процедуру та кваліфіковані кадри є і у жіночій консультації КНП «Міська поліклініка №8» ХМР. Після проведення діагностики результати передаються лікарю-гінекологу, у якого спостерігаються пацієнтка.

Матеріал підготувала Бублій М.П., лікар-гінеколог КНП «МП №8» ХМР

Теги: , , , , ,

Роздрукувати Роздрукувати
Запись на прием
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
http://8pol.city.kharkov.ua/?feed=rss2
222