ТОЧНО ВИМІРЮЙТЕ СВІЙ КРОВ’ЯНИЙ ТИСК, КОНТРОЛЮЙТЕ ЙОГО, ЖИВІТЬ ДОВШЕ

З 2005 року у всьому світі у другу суботу травня з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я у співпраці зі Світовою лігою боротьби з гіпертонією проводиться Всесвітній день боротьби з гіпертонією. Метою проведення цього Дня є інформування населення про важливість своєчасного виявлення та лікування гіпертонії, її серйозних ускладнень, а також про заходи профілактики даного захворювання.

Гаслом цього Дня в 2021 році оголошено: «Точно вимірюйте свій кров’яний тиск, контролюйте його, живіть довше».

Артеріальна гіпертонія відноситься до найбільш поширених захворювань людини. За даними ВООЗ на кінець 2020 року на гіпертонію страждає 1,13 мільярда людей, але тільки 60% знають про свій діагноз і тільки кожен десятий отримує лікування.

Гіпертонія є важливою соціально-економічною та медичною проблемою не тільки через її широке поширення, але і через лідируюче місце, яке вона займає в структурі загальної смертності. Це захворювання залишається головним фактором ризику розвитку ішемічної хвороби серця, судинних катастроф (інфаркту, інсульту, тромбозів), ураження нирок.

За даними статистики, в м. Харкові станом на 01.04.2021 р. зареєстровано 108 777 хворих на гіпертонічну хворобу (за аналогічний період 2020 року – 116 593), за 1 квартал 2021 р. вперше виявлено 6 169 хворих (в 2020 р. – 6 537), захворюваність на гіпертонічну хворобу склала 511,7 на 100 тис. населення (в 2020 р. – 534,7), відзначається зниження показника на 5,6%.

Артеріальна гіпертонія – це хронічне захворювання, що супроводжується стійким підвищенням артеріального тиску вище допустимих меж. У 90-95% хворих спостерігається есенціальна (тобто первинна) артеріальна гіпертонія, це гіпертонія без встановленої причини. В 5-10% випадків підвищення артеріального тиску має встановлену причину (ураження нирок, ендокринні захворювання, патологія судин і пороки серця) – це симптоматична (або вторинна) гіпертонія.

Відповідно до рекомендацій Європейського товариства кардіологів, виділяють такі рівні артеріального тиску (АТ):

  • Оптимальний АТ <120/80 мм.рт.ст.
  • Нормальний АТ <130 / 85 мм.рт.ст.
  • Високий нормальний АТ – 130 – 139/85-89 мм.рт.ст.

Артеріальний тиск вище цих показників вже розцінюється як гіпертонія.

Фактори ризику артеріальної гіпертензії поділяють на 2 групи: керовані (надлишкова маса тіла, споживання алкоголю, паління, низька фізична активність, підвищене споживання солі з їжею, підвищений рівень холестерину, стреси) і некеровані (вік старше 55 років, обтяжена спадковість). Різниця між зазначеними групами полягає в можливості усунення керованих чинників ризику.

У початкових стадіях клініка захворювання невиражена, хворий тривалий час може не знати про підвищення артеріального тиску. Однак уже в цей період можуть з’являтися скарги на:

 – головний біль: найчастіше потиличної і скроневої локалізації; “важка голова” вранці або наприкінці робочого дня. Часто біль супроводжується запамороченням та шумом у вухах.

 – болі в області серця;

 – мелькання «мушок» і пелена перед очима;

 – симптоми порушення функцій центральної нервової системи: швидка стомлюваність, зниженням працездатності та пам’яті, дратівливість та слабкість.

Вищевказані симптоми спостерігаються не у всіх хворих – багато хто не відчувають ніяких неприємних відчуттів. Скарги при гіпертонії виникають при ураженні так званих «органів-мішеней» – серця, мозку, нирок – тобто органів, найбільш чутливих до підйому артеріального тиску.

Для визначення наявності та ступеня гіпертонії застосовують вимірювання артеріального тиску протягом декількох днів в різний час доби – так званий профіль тиску. Найточніше він визначається за допомогою добового моніторингу тиску, як правило, з одночасною реєстрацією ЕКГ.

Неконтрольована гіпертонія може призвести до грізних ускладнень, таких як гіпертонічний криз, інфаркт міокарда та порушення мозкового кровообігу (геморагічний або ішемічний інсульти), хронічної ниркової недостатності.

Для зменшення ризику розвитку артеріальної гіпертонії, необхідно дотримуватися простих і ефективних заходів, спрямованих на зміну поведінки і способу життя:

  1. Зниження і нормалізація маси тіла.
  2. Щоденні динамічні аеробні фізичні навантаження протягом 30-60 хвилин (наприклад, прогулянки швидким кроком, плавання, катання на велосипеді тощо).
  3. Обмеження споживання кухонної солі (до 5 г на добу).
  4. Корекція харчування: доцільно включати в раціон продукти багаті кальцієм (молочні знежирені продукти), калієм, магнієм, харчовими волокнами (овочі, фрукти, зелень, хліб грубого помелу, висівки), знежирені або страви з низьким вмістом жиру; рибу (не менше 2 разів на тиждень). Обмежити вживання продуктів, що містять насичені жири, солодощі.
  5. Обмеження прийому алкоголю (<30 г на добу для чоловіків і 20 г для жінок в перерахунку на чистий алкоголь). Слід враховувати можливу небажану взаємодію алкоголю з антигіпертензивними лікарськими засобами.
  6. Припинення паління – один з найефективніших способів зниження загального ризику серцево-судинних захворювань.

Медикаментозна терапія при гіпертонії призначається не тільки з метою нормалізації артеріального тиску, а й для мінімізації ураження органів-мішеней та профілактики ускладнень.

Кваліфікована медична допомога хворим з артеріальною гіпертонією надається в КНП «Міська клінічна лікарня №8» Харківської міської ради, за адресою: Салтівське шосе, 266-г, тел.725-11-12.

КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»

Теги: ,

Роздрукувати Роздрукувати
Запись на прием
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
http://8pol.city.kharkov.ua/?feed=rss2
222