Skip to main content
пр. Перемоги, 53 м. Харків, 61174 +38(057) 725-11-40, +38(057) 725-11-41

ІНСУЛЬТ: ХВИЛИНИ МОЖУТЬ ВРЯТУВАТИ ЖИТТЯ

Щорічно 29 жовтня проводиться Всесвітній день боротьби з інсультом (World Stroke Day). Цей День був заснований в 2006 році Всесвітньою організацією по боротьбі з інсультом після того, як в 2004 році Всесвітня організація охорони здоров’я заявила про глобальну епідемію інсульту.

Мета проведення цього Дня полягає в залученні уваги населення до проблеми мозкових інсультів: питань профілактики, своєчасної діагностики та звернення за медичною допомогою, новим можливостям лікування. Тема Всесвітнього дня боротьби з інсультом 2021 року: «Хвилини можуть врятувати життя. Вивчи ознаки (симптоми), скажи, що це інсульт (удар)».

За даними Всесвітньої організації боротьби з інсультом (WSO) щорічно у всьому світі  інсульт трапляється майже у 14 мільйонів людей. Інсульт є другою за значимістю причиною смерті і третьою за значимістю причиною інвалідності в усьому світі.

За даними статистики в м.Харкові за 9 місяців 2021р. зареєстровано 2024 випадків інсульту (в 2020 р. – 2072 випадків), з них 1514 випадків у віковій групі людей від 55 років (в 2020 р. – 1491 випадок).

Головними факторами ризику розвитку інсульту є: підвищений артеріальний тиск; захворювання серця (інфаркт міокарда, ішемічна хвороба серця, ревматичні пороки серця, миготлива аритмія); цукровий діабет; підвищене згортання крові; високий рівень холестерину; вроджені чи набуті внаслідок атеросклерозу та інших захворювань анатомічні зміни сонних і хребетних артерій; обтяжена спадковість (інсульт, інфаркт міокарда, артеріальна гіпертонія, підвищений рівень холестерину у батьків, братів або сестер); нездоровий спосіб життя (стреси, особливо тривалі, зловживання алкоголем і куріння, гіподинамія, надмірна вага). Останнім часом стали виділяти ще один дуже суттєвий фактор ризику інсульту – синдром обструктивного апное сну (зупинки дихання уві сні). Зростає кількість доказів того, що інфекція COVID 19 збільшує ризик інсульту. Це стосується навіть молодих людей і людей, у яких немає інших факторів ризику інсульту.

Інсульт – це стан, при якому порушується кровопостачання мозку, що призводить до кисневого голодування, пошкодження мозку та втрати функцій. Інсульт може викликати незворотні пошкодження, включаючи частковий параліч і зниження когнітивних функцій (порушення мови, розуміння і пам’яті). Ступінь і місце пошкодження визначають тяжкість інсульту. Вплив інсульту може бути короткостроковим і довгостроковим, в залежності від того, яка частина мозку уражена і як швидко він лікується. Люди, які пережили інсульт, можуть мати різні форми інвалідності.

Види інсульту та їх відмінності.

За механізмом розвитку виділяють 3 основних види інсульту:

1.Ішемічний інсульт виникає, коли судина, яка постачає кров до будь-якої ділянки мозку, перекривається атеросклеротичною бляшкою або тромбом. Високий ризик цього виду інсульту спостерігається у людей з цукровим діабетом, порушенням серцевого ритму, пороком серця. На його частку припадає 70 – 85% всіх ударів.

2.Геморагічний інсульт викликаний крововиливом в мозок. Ослаблена судина розривається, внаслідок чого кров виливається та стискає навколишню мозкову тканину.

3.Транзіторна ішемічна атака (ТІА), яку називають міні-інсультом. Це тимчасове блокування приливу крові до мозку, яке супроводжується тими ж симптомами, як і при інсульті, але тривалістю 24 годин. ТІА викликана згустком або закупоркою судин мозку. Блокування є короткостроковим. У більшості випадків ТІА є попереджувальним сигналом, після якого у 40% людей трапляється інсульт.

Інсульт рідко виникає раптово. Як правило, перед цим пацієнтів турбують симптоми-провісники. Якщо їх вчасно виявити і почати лікування, ряд інсультів можна запобігти.

Особливу увагу на своє здоров’я потрібно звернути, якщо виникли такі симптоми: провали в пам’яті, періодичні утруднення мови; короткочасне відчуття слабкості або оніміння в руці, нозі або на обличчі; тимчасова сліпота на одне око або випадання полів зору;  напади сильного запаморочення і похитування при ходьбі;  відчуття оніміння в ногах або болі в литках ніг, що виникає при ходьбі і проходить під час зупинки (так звана перемежаюча кульгавість); хропіння з періодичними зупинками дихання уві сні, почуття розбитості і втоми після нічного сну. При появі таких неприємних сигналів потрібно негайно звернутися до лікаря. Чим раніше розпочато лікування, тим більше шансів уникнути важких ускладнень.

Симптоми інсульту:

 • раптова слабкість в руці, нозі, обличчі, найчастіше на одній стороні тіла;
 • раптове порушення свідомості, проблеми з мовою або з розумінням мови;
 • раптові проблеми із зором в одному або обох очах;
 • раптове порушення ходи, запаморочення, втрата рівноваги або координації;
 • раптовий сильний головний біль з невідомої причини.

Дуже важливо відразу розпізнати симптоми інсульту, щоб якомога швидше викликати бригаду швидкої допомоги (відразу уточнивши, що мова йде про підозру на інсульт) і почати лікування. Адже чим раніше розпочати лікування, тим краще людина відновлюється після інсульту. Важливо пам’ятати що час, за який потрібно встигнути відновити кровотік в артерії після інсульту і зупинити загибель клітин головного мозку («терапевтичне вікно») – 4 години.

Порятунок життів і поліпшення результатів після інсульту починається задовго до того, як пацієнт вступить в контакт з медичним працівником. Все починається з обізнаності громадськості про симптоми інсульту, що прискорює звернення до  спеціалізованого лікування,  яке зводить до мінімуму пошкодження головного мозку, збільшує доступні варіанти лікування, знижуючи ризик смерті та інвалідності. Швидкий доступ до лікування рятує життя і прискорює одужання.

Рекомендації щодо профілактики інсульту включають в себе:

 • знати і контролювати свій артеріальний тиск;
 • займатися фізичними вправами (20-30 хвилин помірного фізичного навантаження п’ять разів на тиждень знизять ризик інсульту) та підтримувати здорову вагу;
 • їсти більше свіжих фруктів і овочів;
 • знизити свій холестерин, контролювати рівень цукру в крові;
 • відмовитися від куріння і вживання алкоголю;
 • своєчасно виявляти і лікувати серцево – судинні захворювання;
 • розвивати вміння володіти собою (уміння справлятися зі стресом, тривогою, гнівом і депресією), що знижує ризик розвитку інсульту.

Кваліфікована медична допомога хворим з інсультом надається в КНП «Міська клінічна лікарня №7» ХМР, розташованому за адресою: Салтівське шосе, 266, конт. тел. 725-06-07.

КЗОЗ «Харківський міський центр здоров’я»


 • інформатор, реєстратори +38 (057) 725-11-40, 
  +38 (057) 725-11-41

 • приймальня директора +38 (057) 725-11-51

 • поліклініка №8 у соцмережах

 • © 2016- КНП «Міська поліклініка №8»  ХМР

 • пр. Перемоги, 53, м. Харків, 61174, Україна

При повному або частковому використанні матеріалів сайту посилання обов’язкове

Запись на прием
222