Skip to main content
пр. Перемоги, 53 м. Харків, 61174 +38(057) 725-11-40, +38(057) 725-11-41

ЗАПИТАННЯ ЛІКАРЮ: ЯК НАЛАГОДИТИ САМОКОНТРОЛЬ ЗА РІВНЕМ ГЛЮКОЗИ В КРОВІ

«До пандемії двічі на рік здавала аналізи, проходила обстеження в поліклініці №8. Робити це було зручно і швидко. Минулий рік став винятком з урахуванням коронавіруса. Дуже хвилююсь за показники цукру в крові. Прохання до лікаря-ендокринолога розповісти про те, як розв’язати це питання без відвідування лабораторії». Анна Приходько, пацієнтка.

Роз’яснення надає Олена Вікторівна ХРИСТЕНКО, лікар-ендокринолог КНП «Міська поліклініка №8» ХМР.

До переліку обов’язкових лабораторних досліджень, які рекомендовані кожному пацієнту, крім інших внесено аналіз крові на цукор. Потрібно відзначити, що багато людей звикли контролювати рівень цукру в крові, відвідуючи клініко-діагностичну лабораторію поліклініки. Однак пандемія коронавіруса наклала свій відбиток і тепер далеко не всі слідують раніше усталеним звичкам.

Самоконтроль за рівнем глюкози в крові дуже важливий в терапії та взаємодії з лікуючим лікарем. Це дозволяє розуміти, як ідуть справи у пацієнта, якого ти спостерігаєш, при необхідності робити корекцію призначення, вибудовувати стратегію лікування.

На превеликий жаль, складна епідеміологічна ситуація призвела до того, що частина пацієнтів несвоєчасно проходять профілактичні обстеження (навіть такі базові, як здача клінічних аналізів). А в результаті – не вчасно поставлені діагнози, запізніле лікування й серйозні проблеми зі здоров’ям.

Лікарі первинної ланки нашої поліклініки і я, як лікар, який представляє ендокринологічну службу, звертаємо увагу пацієнтів на необхідність дотримуватися загальноприйнятих рекомендацій в частині діагностичних обстежень.

Що стосується показань рівня глюкози в крові, то їх можна контролювати в домашніх умовах, використовуючи портативний глюкометр. До цього нескладного, але досить ефективного способу самоконтролю долучено багато пацієнтів, яким встановлено діагноз цукровий діабет. При цьому його можна взяти на озброєння і тим, хто стежить за своїм здоров’ям, займаючись профілактичними заходами.

Глюкометр простий у використанні, не вимагає спеціальної підготовки (досить уважно прочитати інструкцію). Купувати глюкометр рекомендую в сертифікованих центрах – спеціалізованих магазинах медтехніки, аптечних мережах, зупиняючи свій вибір на приладах відомих торгових марок. Особливу увагу при покупці витратних матеріалів – тест смужок – зверніть на їх термін придатності. У разі його закінчення показники аналізу будуть неточними, що вкрай небажано.

Сам процес визначення рівня глюкози в крові швидкий і безболісний. Наноситься невелика кількість крові на спеціальну тест смужку, яка встановлюється в прилад, і через мить той визначає показники.

Цю маніпуляцію слід робити вранці натщесерце, а також строго через 2 години після їжі – останній показує як справляється підшлункова залоза з виробленням інсуліну на їжу. Саме ці два показники підлягають контролю.

Що стосується періодичності вимірів. При цукровому діабеті 2-го типу робити їх двічі на день 2 рази на тиждень, відстежуючи тенденції.  При стабільній ситуації можна обмежитися одним разом на тиждень. При преддіабеті або наявності епізодів підвищення глюкози – використовувати для самоконтролю цю ж схему (мінімум 2 рази в тиждень або частіше).

Пам’ятайте, що нормою рівня глюкози в крові, взятої натщесерце, є показники в межах 3,3 – 5,5 с – вони бувають у здорових людей. Поодинокі випадки підйому до 6 ммоль/л – може розглядатися як підвищення, викликане порушенням дієти. Нормою для аналізу, зробленого через 2 години після їжі, вважаються показаники до 10 ммоль/л. Наявність показників, що перевищують зазначені цифри, вимагають звернення до лікаря за консультаційною допомогою.

Якщо показники рівня глюкози у нормі, можна робити аналіз 1-2 рази на рік. При цьому, не потрібно забувати, що контроль рівня цукру в крові дуже важливий, оскільки з віком можливість цукрового діабету у кожної людини зростає.

Нагадую, що електронне направлення на лабораторне дослідження крові на цукор пацієнти можуть отримати у лікаря-терапевта, з яким укладена декларація. Аналіз виконується в умовах клініко-діагностичної лабораторії поліклініки в рамках програми медичних гарантій.

На знімку: О.В. ХРИСТЕНКО


  • інформатор, реєстратори +38 (057) 725-11-40, 
    +38 (057) 725-11-41

  • приймальня директора +38 (057) 725-11-51

  • поліклініка №8 у соцмережах

  • © 2016- КНП «Міська поліклініка №8»  ХМР

  • пр. Перемоги, 53, м. Харків, 61174, Україна

При повному або частковому використанні матеріалів сайту посилання обов’язкове

Запись на прием
222